Stav elektrického vedení – v jakém stavu jsou vaše kabely ve zdi, se amatér nemá šanci dozvědět, maximálně pouze vizuálně, když si demontuje kryt od vypínače a nahlédne alespoň do okraje útrob kabelových rozvodů. Největší problém bývá u starých hliníkových rozvodů, ale to neznamená, že by ani moderní měděné vodiče byly vždy bez poruch. Elektrikář v rámci revize elektriky https://revize-elektro-revtech.cz/ vedení proměří, na zjištěné závady vás upozorní a navrhne patřičná opravná řešení.
Zásuvky – zásuvkové okruhy jsou dimenzované na určitý odběr proudu. Konkrétně to znamená, že do jednoho zásuvkového okruhu můžete zapojit pouze omezený počet spotřebičů s určitým příkonem. Bohužel se stává, že někteří lidé do jediné zásuvky s prodlužovací šňůrou a sérií rozdvojek zapojí tucet výkonných spotřebičů a většinu z nich pak naráz spustí. Nedojde-li k výpadku jističe, a bude-li i tak odběr příliš vysoký, budou se vodiče přehřívat a může tu vzniknout zkrat a následný požár.
Spotřebiče – nechat si zkontrolovat varnou konvici, zda není někde problém v přívodní šňůře nebo přímo uvnitř spotřebiče, je docela běžné a málokdo to považuje za něco mimořádného. Jenže při kontrole spotřebičů se občas zapomene na to nejdůležitější – na elektrické stroje, které mohou být vlivem činnosti poškozené mnohem víc. Například elektrická vrtačka, úhlová bruska, vyžínač, plotové nůžky, cirkulárka a sekačka na trávu. Zde bývá docela často narušený samotnou činností stroje přívodní kabel, který pak představuje smrtelné nebezpečí.
Svítidla – ani se svítidly to nemusí být „žádná sláva“, tam sice tolik problémů nebývá, ale tu a tam se objeví prasklá objímka žárovky, uvolněný kontakt u vypínače, nebezpečné stínítko z hlediska požáru či kontaktu s elektrickými vodiči atp. Zkontrolovat byste měli nechat i lampičky včetně těch v dětském pokoji.
Prodlužovací přívody – certifikovaná „prodlužka“ nebezpečná sama o sobě není, ale nebezpečné může být její nevhodné umístění. Stačí, když jí někde skřípnete pod dveřmi nebo nohou stolu, a máte problém.