Mít vlastní byt nebo dům, anebo bydlet v nájmu? Tuto otázku si klade každý dospělý člověk, který se osamostatní a odstěhuje od rodičů, aby žil svůj vlastní život. V zemích západní Evropy bývá častěji zvykem využívat nájemní bydlení, mnoho lidí to považuje za výhodu, protože se nemusí zajímat o technický stav objektu, v němž žijí, ovšem toto je jen jediná výhoda tohoto řešení. V první řadě si uvědomte, že je každý nájemník jednou nohou venku na ulici, protože nikdy nikdo předem neví, kdy se pronajímatel rozhodne vypovědět nájemní smlouvu (i když s výpovědní lhůtou). Zároveň Vám tu nic nepatří a nemůžete svévolně rozhodovat o cizím majetku.
Toto je velmi nepříjemné zejména pro tvořivé jedince, kteří rádi mění své příbytky, například bourají a staví nové příčky, zazdívají či mění okna, budují podlahové vytápění a demontují radiátory, vyměňují podlahovou krytinu atd. – toto je naopak typické pro obyvatele http://www.namestnosl.cz/prirucky-pro-nbsp-obyvatele/ds-1071/p1%3D2665 naší země, Češi jsou vyhlášení kutilové a rádi si organizují své bydlení tak, jak jim to vyhovuje.
Další problém v souvislosti s nájemním bydlením vyvstává s ohledem do budoucna neboli lidově řečeno „myslet na zadní kolečka“. Dokud je mladý člověk fyzicky schopen tvrdé práce a je zdráv, zdá se vše jednoduché a snadno překonatelné, ale jakmile se ohlásí stáří, mění se tím životní postoje, názory a životní styl. Jestliže budete mít vlastní dům, pořízený na americkou hypotéku bez registru https://nebankovni-hypoteky-cz.cz/, budete sice hradit měsíční splátky, ale na rozdíl od nájemného v cizím domě si budete hradit splátky úvěru pro objekt, který vám po splacení dlužné částky bude náležet. Bude váš. A ve stáří budete zajištěni vlastní střechou nad hlavou, což v případě nájemního bydlení říci nelze, tam budete i ve svých osmdesáti letech stále jednou nohou na ulici, což je poměrně nepříjemné a stresující zjištění.