Lukáš Patterman: Výběrem oblečení komunikuješ navenek

Kdo stojí za českou značkou Pattern?

Každý den se můžeš rozhodnout, co si oblékneš, protože výběrem oblečení komunikuješ s vnějším světem. To je jednou ze základních myšlenek české značky Pattern, která vznikla na jaře roku 2010. Za značkou Pattern stojí talentovaný návrhář Lukáš Pattermann, který má u nás v Rebelion store zasloužené místo od samého začátku.

Ahoj Lukáši, jedna z prvních věcí, která mě vždycky zajímá je začátek – jak se člověk vlastně dostane k návrhářství? Umělecká řemesla v minulých letech nebyla zrovna extrémně perspektivní obor. Byl to přirozený talent, který tě touto cestou vedl, nebo nějaký jiný motiv?

Já jsem na to vlítnul hned po základce. Po maturitě jsem pak šel do Brna na VOŠ textilní na Francouzské. Tehdy se ten můj obor jmenoval Textilní Výtvarnictví se specializací na Oděvní, Pletařský design a Scénický kostým, jak je to dnes už nevím. V Brně jsem pak byl celkem 7 let, protože hned po škole jsem si tam našel práci a dělal jsem skate a snowboard wear.

To dává smysl, tento směr jistě perspektivní byl. Dnes už je tvá tvorba ale výrazně odlišná. Čím je tvoje značka Pattern dnes? S čím by si ji lidé měli spojovat?

Snažím se, aby první věc, která lidi napadne, byla kvalita a druhá progresivní pánský design. Je to jednoduše proto, že stejné věci požaduji i já za nejdůležitější a tak to promítám i do své tvorby.

V Rebelion store prezentuješ i dámskou část své tvorby. Kdo jsou tedy tví hlavní zákazníci?

Především to jsou muži 30+ ale i mladší, kteří to už mají srovnané v hlavě a nepotřebují k životu módní výstřelky, ale mají rádi minimalistický design se zajímavým detailem. Prostě je to pro lidi, kteří opravdu řeší jak vypadají a nebojí se toho.

Jsi asi jeden z mála českých návrhářů, co se zaměřuje hlavně na pánskou módu, proč si myslíš, že se vás takových není víc?

Podle mě je to tím, že je tady dost velká převaha žen-návrhářek, a každá se chce realizovat v dámské módě. Navíc mužská kupní síla je v ČR dost slabá, tak do toho rizika moc lidí nejde.

Svou tvorbu nejvíce prezentuješ v showroomu BackYard v Praze. Jak vlastně BackYard vznikl a čem je Backyard jiný od ostatních showroomů a obchodů?

BackYard vznikl jako spojení 8 designéru, návrhářů a šperkařů. Prostor je unikátní tím, že na jednom místě seženeš vše od bot přes doplňky, náušnice a brýle až po košile nebo saka. Vše je pouze z českých dílen a někteří autoři mají i ocenění Czech Grand Design.

Tvá  aktuální kolekce se jmenuje Nádech. Co tě k této kolekci inspirovalo a proč zrovna Nádech?

Je to z vnitřního pocitu. Po těch 6 letech, kdy dělám Pattern, jsem se potřeboval nadechnout. Ohlédnout se zpět, vyčistit stůl a začít znovu.

Naši zákazníci si velice pochvalují tvé materiály, ze kterých šiješ. V kolekci Nádech se nachází látky jak z Čech, tak i z Itálie. Jsou ty italské kvalitnější než ty české?

V nové kolekci mám převážně látky z Florencie, to je pravda, ale nedá se přímo říct, že italské látky jsou lepší než ty České. V Itálii mají delší tradici a rozhodně větší výběr materiálů. Ovšem české košilové látky jsou naprosto bezkonkurenční.

Kdy se můžeme těšit na další kolekci?

Trošku jsem teď zpomalil a přecházím na Slow fashion. Myslím si, že v českém rybníčku to stejně není třeba tlačit rychleji a jedna kolekce ročně stačí.

Máš už nějakou představu, jak bude vypadat?

Představu mám, kolekce bude navazovat na poslední Nádech, ale jak už jsem řikal dříve, nechci na to tlačit, protože některé věci jdou lépe s čistou hlavou.

Aktuální kolekci Nádech můžete zakoupit jak v našem Rebelion store, tak na našem eshopu.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *