Kurz šití aneb bez čeho se neobejdete

Stroje, nůžky, pravítka…

Mnozí z vás určitě ví, že pořádáme v našem ateliéru kurzy šití, někteří si už možná kurzem i prošli. Snažíme se velké veřejnosti přiblížit jaká práce stojí za finálním produktem, který se prodává v obchodech, co vše je k šití potřeba a právě o tomto článek bude. Věnovaný pomůckám, bez kterých se u šití neobejdete.

Snad základní potřebou je šicí stroj. Při výběru šicího stroje je důležité si říct, na co a jak často budete stroj používat. Na trhu jsou 3 základní typy strojů. Klasický šicí stroj, overlock a coverlock. Pro naprostého začátečníka stačí klasický šicí stroj. Pokud ovšem už sítí trochu ovládáte a chcete se pustit do pletenin a strečových materiálů, tak se bez overlocku neobejdete. My jsme si při výběru strojů nechali poradit naším novým partnerem kurzů – Rájem šití. Mile rádi vám vyberou stroj přímo na míru.

Naši začátečníci používají stroje Janome Juno E1015

Pro pokročilé jsme vybrali overlocky od značky Brother 2104D

Ve vašich potřebách by určitě neměly chybět ani nůžky na látku. U nůžek se vyplatí trochu investovat. Je důležité si zapamatovat, že je nesmíte používat na papír, nůžky by se ztupily a látku by vám spíše okusovaly než stříhaly. My jsme si nesmírně oblíbili řezací kolečko. Papírový střih zkrátka položíte na látku a obříznete. Řezací kolečko je ideálním pomocníkem při patchworku a quiltingu.

Pokud se také rozhodnete právě pro řezací kolečko, určitě by vám neměla chybět řezací podložka. Řezací podložka zabrání tomu, abyste si pořezali celý stůl, ale zároveň abyste si neztupili čepel kolečka. Podložka obsahuje vodící pomocné čáry a pravítka. Dostupných je několik velikostí, my si vybrali tu největší.

Důležitým pomocníkem je i párač švů, který slouží k odstraňování nesprávně ušitých stehů

Neobejdete se samozřejmě ani bez krejčovského metru. Raději vybírejte trochu kvalitnější, které vám vydrží déle. Jakmile se začne na okrajích třepit, je potřeba jej vyměnit. Stejně tak je důležité metr nenatahovat. Ztrácí pak přesnost.

Skvělým pomocníkem vám bude i krejčovské pravítko. Používá se k měření a značení střihů látek.

Pokud si chcete na látku míry zakreslit, je potřeba krejčovské křídy. Volit ale také můžete krejčovské mýdlo a nebo mizící/pratelný fix. Z vlastní zkušenosti doporučujeme spíše buď krejčovské mýdlo nebo právě mizící fix.

Samozřejmostí jsou také jehly, v každé galanterii vám sadu jehel. Jehel jsou různé typy pro různé typy látek. Další pomůckou jsou špendlíky. Nejpraktičtější jsou ty s hlavičkou. Na trhu jsou buď s perleťovou nebo skleněnou hlavičkou. U těch skleněných je výhoda, že se neponičí při žehlení. Špendlíky je dobré uchovávat zapíchnuté v jehelníčku, zabráníte tak jejich tupení.

Doufáme, že jsme vám trochu pomohli a pokud byste si rádi vše prošli s námi, rádi vás uvidíme v dalším kole kurzů šití pro začátečníky.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *